Przejdź do treści

Media na temat Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) 19.12.2016 - 01.01.2017

ikonka żarówka z drzewkiem

W minionych dwóch tygodniach tematyka Odnawialnych Źródeł Energii była poruszana w 2572 informacjach  (349 – prasa, 2170 – internet, 53 – rtv).

Dziennikarze podali do wiadomości, że ruszają pierwsze pilotażowe aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z OZE:   
"- Testujemy działanie nowego, złożonego mechanizmu. Chcemy, żeby te doświadczenia przełożyły się na dalsze udoskonalanie systemu wsparcia OZE - mówi wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Według wiceministra Piotrowskiego aukcje wprowadzą konkurencję pomiędzy technologiami. Chodzi tu zarówno o wymagania natury formalno-prawnej, o proces obejmujący wielu interesariuszy jak i - na koniec - sam system elektroniczny - podkreślił wiceminister Piotrowski, cytowany w czwartkowym komunikacie resortu energii. Zaznaczył, że tegoroczne aukcje, organizowane zaledwie kilka miesięcy po zmianach prawa, nie będą dotyczyły dużych wolumenów energii. Powinny one wnieść pewne korekty do obecnego, mocno niezrównoważonego rynku". (stooq.com, 29.12.2016, "ME: w piątek ruszają pierwsze pilotażowe aukcje na sprzedaż energii z OZE")

Media poinformowały o nowych taryfach zatwierdzonych przez URE:
"Prezes URE zatwierdził w całości taryfy dla energii elektrycznej dla Operatora Systemu Przesyłowego oraz czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator oraz Energa Operator. Natomiast w przypadku taryfy innogy Stoen Operator URE zaznacza, że w wyniku prowadzonego przez niego postępowania została zaakceptowana częściowo, wyłącznie w zakresie kosztów, które nie są zależne od przedsiębiorstwa, tzn. stawki opłaty przejściowej, stawki opłaty OZE i stawki jakościowej. (...) URE tłumaczy, że wzrost średniej stawki w dystrybucji wynika przede wszystkim ze zwiększenia stawek opłaty przejściowej, a także z wyższej opłaty OZE". (gramwzielone.pl, 19.12.2016, "URE zatwierdził taryfy na 2017 r. Koszty energii w dół, dystrybucji w górę")

Przedstawiono stanowisko biogazowników i właścicieli małych elektrowni wodnych w sprawie certyfikatów:
"Większość biogazowników i właścicieli małych elektrowni wodnych woli na razie certyfikaty. Jak wynika z naszych informacji, na razie tylko dziesięć instalacji na biogaz rolniczy zainteresowanych jest startem w planowanej na 30 grudnia aukcji. Innym bardziej opłaca się pozostać w systemie tzw. błękitnych certyfikatów (ustaloneniedawno wsparcie dla tej technologii). To dlatego, że większość korzystała z dotacji na inwestycję i przez lata otrzymywała dopłaty do produkcji (wpostaci zielonych certyfikatów). Ekwiwalent wynikający z obu form tej pomocy muszą teraz odliczyć od wyznaczonej przez Ministerstwo Energii ceny referencyjnej (dla biogazowników wynosi ona 550 zł/MWh). Dopiero otrzymana różnica stanowi stawkę, którą można położyć w ofercie". (Parkiet, 21.12.2016, str. 6, "Niska frekwencja wśród migrujących")

Komentowano zakończenie budowy rurociągu w Tychach łaczącego oczyszczalnię ścieków z aquaparkiem:
"Będzie to pierwszy taki obiekt Polsce, zasilany w energię biogazem uzyskiwanemu w oczyszczalni. (...) Tyska oczyszczalnia ścieków jest jedyną samowystarczalną energetycznie oczyszczalnią w Polsce i jako jedna z pierwszych wykorzysta możliwości energetyczne biogazu na taką skalę. Nowy rurociąg - najdłuższy przeznaczony dla biogazu - to również pierwsze w Polsce wdrożenie nowatorskiej technologii w przesyle surowca, pozwalającej na natychmiastowe wykrywanie uszkodzeń dzięki stałemu monitorowaniu procesów zachodzących w sieci przesyłowej". (samorzad.lex.pl, 24.12.2016, "Pierwszy w Polsce aquapark zasilany biogazem z oczyszczalni ścieków")

Dyskutowano na temat rozwoju OZE w 2017 roku:
"W piątek odbędzie się pierwsza aukcja OZE. Jednak już wiadomo, że w 2017 roku powstanie dziesięciokrotnie mniej ekoelektrowni z nowym wsparciem, niż w tym roku powstało w systemie zielonych certyfikatów. To oznacza najsłabszy rozwój od ponad dziesięciu lat.Powoli rozwijają się za to instalacje jedynie z dotacjami inwestycyjnymi. Według szacunków portalu WysokieNapiecie.pl moc »zielonych« elektrowni, jaka powstanie w przyszłym roku w oparciu o nowy system wsparcia aukcji OZE będzie dziesięciokrotnie mniejsza, od tegorocznej. Podczas gdy do września uruchomiono w naszym kraju 1400 MW, o zdolnościach produkcji ok. 4 TWh »zielonej« energii rocznie (przyrost o 20% r/r), to według szacunków WysokieNapiecie.pl w przyszłym roku zostanie uruchomionych ok. 180 MW, o zdolności produkcji niespełna 0,3 TWh (przyrost o 1% r/r)". (ebiomasa.pl, 29.12.2016, "Najsłabszy rozwój OZE od dekady")

Powiadomiono o podpisaniu pierwszych umów przez ministra energii:
"Minister energii Krzysztof Tchórzewski 28 grudnia 2016 r. podpisał pierwsze umowy o dofinansowanie projektów złożonych w ramach poddziałania 1.1.2 Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzanie energii z OZE Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. ME pełni dla tego poddziałania funkcję Instytucji Pośredniczącej. Jednocześnie wiceminister Andrzej Piotrkowski krytycznie wypowiedział się na temat rekordowej mocy generowanej przez farmy wiatrowe 26 grudnia. Jego zdaniem, wprowadziło to zakłócenia stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego". (elektro.info.pl, 30.12.2016, "Wieści i opinie z Ministerstwa Energii")

Media zwracały uwagę na plany województwa lubelskiego dotyczące OZE:
"350 mln zł na odnawialne źródła energii otrzyma 108 samorządów z woj. lubelskiego. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu i montażu kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę i pomp ciepła. - Licząc każdą instalację z tych 108 projektów, która powstanie, można powiedzieć, że to prezent dla 200 tys. mieszkańców naszego regionu - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, który w czwartek podpisał z przedstawicielami samorządów sześć pierwszych umów na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Pozostałe umowy mają być podpisane do końca roku". (cire.pl, 22.12.2016, "350 mln zł z funduszy unijnych otrzymają samorządy na odnawialne źródła energii w woj. lubelskim")

Pisano o rekordowej produkcji wiatru w Szwecji:
"Silny wiatr, który uderzył we wtorek rano w Szwecję pomógł ustanowić nowy rekord w produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych. Prawie 5,7 miliona kWh energii z wiatru zostało wygenerowane we wtorek pomiędzy 6 a 7 rano, gdy orkan Urd (nordycka bogini przeznaczenia) uderzył w południową Szwecję, podał rzecznik firmy dostarczającej energię Bixia. Jest to więcej niż wynosił poprzedni rekord, który został ustanowiony w grudniu zeszłego roku, gdy w ciągu godziny elektrownie wiatrowe wyprodukowały około pół miliona kWh mniej. - Ekstremalnie wietrzna pogoda w ostatnich dniach oznacza, że elektrownie wiatrowe produkują tyle prądu co 6 elektrowni atomowych. Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji w Szwecji - napisał Anders Engqvist, dyrektor ds. zarządzania ryzykiem w Bixia, we wtorkowym oświadczeniu". (skandynawiainfo.pl, 28.12.2016, "Rekordowa produkcja energii elektrycznej z wiatru w Szwecji")

Media o OZE nr 51

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl