Przejdź do treści

Dzień bez Samochodu

Wiceminister M. Kurtyka

W dniach od 16 do 22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Mobilność czysta, inteligentna i współdzielona”. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

W ramach tygodnia zrównoważonego transportu promowane są ekologiczne, niskoemisyjne środki transportu ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów elektrycznych oraz systemów mobilności współdzielonej. W tym roku, w obchodach Europejskiego Tygodnia Mobilności bierze udział 1 268 miast. Ponadto, zarejestrowanych zostało 227 wydarzeń organizowanych przez różnego rodzaju podmioty takie jak uczelnie, prywatne firmy czy organizacje pozarządowe. Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest przypadający na 22 września Dzień bez Samochodu. W ramach obchodów tego dnia pracownicy Ministerstwa Energii mają możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego.

Rower elektryczny to pojazd, który w ostatnich latach szturmem podbija ulice krajów Europy Zachodniej. Idea takiego roweru pojawiła się w branży kilkadziesiąt lat temu, zaś już od kilkunastu lat trwają intensywne prace projektowo-wdrożeniowe nad tym produktem. W opinii wiceministra energii Michała Kurtyki tego typu rozwiązanie stanowi doskonałą alternatywę dla dostępnych powszechnie środków transportu. - Elektryczny rower jest doskonałym pojazdem do poruszania się po mieście. Można nim bowiem ominąć korki, a dzięki zamontowanemu silnikowi, ograniczyć wysiłek fizyczny. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób starszych, jak i dla tych, które pokonują na co dzień dłuższe dystanse. Dzięki wspomaganiu można bowiem z łatwością podjechać pod wzniesienie czy pokonać większe odległości – zaznacza.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl