Przejdź do treści

Elektromobilność w Szwecji

Elektromobilność

Samochody elektryczne są w Szwecji coraz bardziej popularne. Kierowcy stawiają głównie na hybrydy typu plug-in, które stanowią 2/3 sprzedaży wszystkich aut w kraju. Aktualnie po szwedzkich ulicach jeździ 27 tys. aut elektrycznych.

Szwecja to dynamicznie rozwijający się kraj, który słynie z zamiłowania do nowoczesnych technologii oraz ochrony środowiska. Zapewne dzięki temu już dziś blisko 70 proc. autobusów jeżdżących po ulicach szwedzkich miast jest zasilanych alternatywnymi źródłami energii. Ponadto kraj założył, że do roku 2030 będzie posiadał flotę pojazdów w pełni pozbawioną napędów na paliwa kopalne. Jest to kluczowy cel, który ma za zadanie przybliżyć Szwecję  do zrealizowania planu bycia państwem neutralnym pod względem emisji CO2 do roku 2050.

Transport publiczny pełni w tym procesie ważną rolę, ponieważ jest on najczęściej wybieranym przez Szwedów sposobem przemieszczania się. Z tego też powodu państwo przeznacza duże środki na finansowanie rozwoju infrastruktury transportu publicznego oraz infrastruktury dla rowerów. Ponadto gminy mogą skorzystać również z rządowych subsydiów na zakup infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Co więcej, regionalni zarządcy transportu zbiorowego mogą otrzymać rządowe dopłaty na zakup autobusów elektrycznych.

To co zasługuje na szczególną uwagę to fakt, że w szwedzkich miastach coraz większą popularnością cieszą się rowery oraz rowery elektryczne. Z kolei zainteresowanie car-sharingiem rośnie w tempie 20-30 proc. rocznie.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl