Przejdź do treści

Lotos podpisał pierwszy terminowy kontrakt na ropę naftową z USA

Ropa.

Grupa LOTOS S.A. podpisała umowę terminową na dostawę ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. Kontrakt przewiduje dostarczenie droga morską minimum 5 ładunków ropy naftowej. Umowa będzie obowiązywała w 2018 r. Ten kontrakt z pewnością przyczyni się do wzmocnienia niezależności energetycznej Polski i budowy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister Tchórzewski podkreślił, że konsekwentna dywersyfikacja źródeł dostaw energii to jeden z priorytetów polityki realizowanej przez Ministerstwo Energii. - Decyzje biznesowe spółek skarbu państwa stanowią istotny element jej realizacji – ocenił szef resortu energii.

To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie juz ponad 20% ropy naftowej przerabianej przez rafinerię w Gdańsku pochodzi z kierunku innego niż wschodni. Dotychczas Spółka sprowadziła w ramach umów spotowych ładunki ropy naftowej z USA, Kanady, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej, Afryki Północnej i Zachodniej. W bieżącym przerobie wykorzystuje także surowiec wydobywany z Bałtyku oraz w Polsce i na Litwie.

Rafineria Grupy Lotos S.A. należy do grupy najnowocześniejszych rafinerii europejskich. Realizowane programy inwestycyjne umożliwiły poprawę ekonomiki przerobu różnych gatunków ropy naftowej, pozwalając równocześnie na elastyczniejsze dostosowywanie się do potrzeb rynku paliwowego w Polsce. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji rosnącego zużycia oleju napędowego.

Polityka dywersyfikacji dostaw ropy naftowej przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa zaopatrzenia rynku w paliwa, a przez to także poprawy warunków funkcjonowania gospodarki.

Treści publikowane w portalu dostępne są na warunkach określonych w licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, z wyjątkiem przypadków gdy zastrzeżono inaczej.
ul. Krucza 36/Wspólna 6, 00-522 Warszawa, email: me@me.gov.pl